karabaş-otu-yabani-lavanta-hasadı-turu-l

Yabani Lavanta Hasadı

Artemis’in kutsal bitkisi, Lavantaların peşine düşüyoruz.

   Tarım arazilerine ekilmiş zirai lavanta bahçelerine değil, antik Latmos (Beşparmak) dağının eteklerinde Bafa gölünün kuzey yakasında yabani lavantalara yolculuğa çıkıyoruz.  Çiçeklerinden reçel yapıp, yağını çıkartıp kolonya ve sabun yapacağımız bir etkinlik. Antik çağlardan bu yana şifalı olduğu bilinen Lavanta dan çay üretip bize sunduğu nimetleri yakından tanıyacağız.

   Mitolojiye göre Lavanta, doğduğu andan itibaren Artemis'in kutsal bitkisi olmuş.

Tanrıçanın lavanta çiçeğini, yaprağını ya da yağını vücuduna sürerek her daim misler gibi koktuğu rivayet olunur. Denizli Hierapolis Tiyatrosu'ndaki bir kabartmada yer alan, tanrıçanın doğumu betimlemesinde genç kızlar, ellerinde lavanta çiçekleri ve afyon kozalarıyla Artemis'in kutsal doğum olayını izler.

 

   Bize deneyimleri ve bilgileri ile bitki bilim uzmanı Doc.Dr.  Cenk Durmuşkahya eşlik edecek.

 

 

Tur Programı

1.Gün

    Milas&Bodrum Hava limanı - Agora Pansiyon Transfer

 Milas&Bodrum hava limanında rehberimiz ve kaptanımızla  buluşuyoruz. Atölye çalışmalarını ve konaklamayı yapacağımız  Agora Pansiyona transfer.

Pansiyona ulaştıktan sonra odalarımıza yerleşip bizim için hazırlanan akşam yemeğine geçiyoruz. Akşam yemeğinde yöresel tatlardan oluşan bir menü bizi bekliyor.

Akşam yemeği menümüz;  2 çeşit aperatif, Çorba, 2-3 çeşit mevsim sebzesi, salata, bulgur pilavı, enginarlı dana güveç (vegan ve vejetaryenler içi sebzeli güveç), kalbura bastı.

Yemek sonrasında hocamız Yar. Doc. Cenk Durmuşkahya bize Bafa gölü bitki çeşitliliği hakkında kısa bir sunum yapıyor.

Akşam yemeği ve konaklama Agora Pansiyon'da 

2.Gün

    Lavanta  Hasadı Atölyesi - Lavanta Yağı Atölyesi -  Lavanta Reçeli Yapımı Atölyesi - Lavanta Çayı Atölyesi 

Sabah bizim için hazırlanan köy kahvaltısı sonrası; Herakles’e (herkül) adanmış topraklarda, Kapıkırı köyü ile iç içe bulunan Herakleia antik kentinin kalıntıları arasından kentin Akropolüne doğru yürüyoruz. Latmos (Beşparmak) dağının ilginç kaya oluşumları ve Bafa gölünün muhteşem manzarası bize eşlik ediyor. Akropol’de Bafa gölü ekosisteminde yetişen yabani lavantaları / karabaş otu (Lavandula stoechas) toplarken Cenk hocamız bize gördüğümüz bitkiler hakkında bilgilendiriyor. Lavantaları topladıktan sonra Bafa Gölü manzarası eşliğinde piknik yapıyoruz.Sucuk, peynir, zeytin, domates, salatalık, helva.

Piknik sonrası pansiyonumuza dönüş. Kısa bir dinlenme molası sonrasında Pansiyonumuz bahçesinde, Lavanta yağı çıkartmak için hazırlık yapıyoruz.

Lavanta yağı çıkartma Atölyesi sonrasında Lavanta reçel atölyesi yapımına geçiyoruz. Sonrasında, günün son atölye çalışması olan Lavanta çayı yapımı atölyesine başlıyoruz. Keyifli geçen günün sonunda gün batımı için Athena tapınağına yürüyoruz. Bafa gölünün ve Latmos dağının muhteşem panaromik manzarası eşliğinde gün batımı. Gün batımı izlerken kırmızı şarap ve çoban Endymion ve ay tanrıçası Selene'nin aşk hikayesini rehberimizden dinliyoruz.  Gün batımı sonrasında akşam yemeği için pansiyona dönüyoruz.

Akşam yemeğinde bize yöresel ozanımız Mehmet Akgün türküleri ve sohbetiyle eşlik ediyor.

Yemek menüsü, 2 çeşit aperatif, Çorba 2-3 çeşit mevsim sebzesi, ara sıcak yılanbalığı füme, salata, ızgara Levrek, meyve

Akşam yemeği ve konaklama Agora Pansiyon'da 

3.Gün

    Lavanta Kolonyası Atölyesi - Lavanta Sabunu Yapımı Atölyesi

Sabah kahvaltı sonrasında kahvelerimizi içip günün ilk atölyesine başlıyoruz. Bir gün önceden hasat ettiğimiz lavantalardan ürettiğimiz lavanta yağından sabun yapıyoruz sonrasında Kolonya yapımı Atölyesine başlıyoruz. Atölyeler sırasında Cenk hocamız bize Türkiye deki aromatik ve şifalı bitkiler üzerine bilgiler veriyor.  Sabunumuz dinlenirken son atölye çalışmamız olan Lavanta kolonyası atölyesine başlıyoruz. Öğle yemeği molası, Milas tepsi böreği, ev yapımı turşu, zeytin ve yoğurt. Yemek molası sonrasında antik Herakleia'yı keşfe çıkıyoruz. Keyifli ve kısa bir gezinti sonrasında Pansiyonumuza dönüş. 2 günlük yoğun çalışmalarınızın karşılığı olarak sertifika töreni, artık sertifikalı lavanta uzmanı oldunuz :) 

Hava limanı transferi 

 

 

***Katılımcılara atölye çalışmalarında kendi ürettikleri; Lavanta yağından, Lavanta Kolonyasından,  Lavanta Reçelinden, Lavantalı zeytinyağı sabunundan, Lavanta çayından hediye ediyoruz.***

Tur Tarihleri:

01/05/2020 - 03/05/2020

Geliş;

Türk Hava Yolları İst. - Milas& Bodrum 20:05

Dönüş; 

Anadolu jet  Milas&Bodrum - İst.  18:05

**ÖNEMLİ NOT: İsteyen katılımcılar Cumartesi sabah tura katılım sağlayabilir. Bunun için en erken uçuş ile gelip diğer katılımcılarımıza dâhil olmaları gerekmektedir. Hava limanı transferi ve 1 gecelik konaklama fiyatı için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 1.700 TL

Tek kişilik oda farkı 200 TL

KONAKLAMA
Agora pansiyon
Tek kişilik oda sayısı çok az olduğundan lütfen ofisimiz ile görüşünüz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 2 Gece Agora pansiyonda Y/P konaklama

 • Tüm atölye çalışmaları

 • Tüm öğle yemekleri 

 • Atölyede hazırlana ürünlerden hediye paketi

 •  Rehberlik hizmeti

 • Tüm Sıcak İçecekler 

 • Zorunlu TURSAB seyahat sigortası**

 • Tur boyunca su ve tüm sıcak içecekler. 

 • Havalimanı transferleri

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!
 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye'nin her yerinden  Milas&Bodrum havalimanına ulaşım 

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!