Latmos’da Arkeotrek

10 – 13 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Latmos’da Arkeotrek turumuzda, bilindik tatil beldelerinin hemen arka bahçesinde, Karia yolunda, daha az insanın bildiği ve yürüdüğü muhteşem manzaralar eşliğinde Latmos’un gizemli tarihine yolculuğa çıkıyoruz. 

Tur Programı

1. Gün :

Latmos antik kenti – Christos freski – Pantokrator freski

  Sabah saat 10:00’da konaklama yapacağımız Agora Pansiyon’da buluşuyoruz. Kahve ve tanışma faslı sonrasında saat 10:30’da pansiyonumuzun bahçesinden yürüyüşümüz başlıyor. Latmos’un heybetli kaya oluşumları arasında muhteşem manzaralar eşliğinde keyifli bir parkurdan yürüyerek Latmos antik kentine ulaşıyoruz. Antik kenti M.Ö. 350’lerde Herakleia ya taşıdıkları için Latmosu heybetli şehir surları hariç antik kentten geri maalesef çok fazla bir şey kalmamış. Kent sınırları içerisinde geç Bizans’a tarihlendirilen Christos freski ve Pantokrator freski ni ziyaret edip bol manzaralı patikalardan pansiyona dönüş. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Dileyen katılımcılar ile göl kısına gün batımına gidiyoruz. Gün batımında şaraplar bizim ikramımız.

*Öğle yemeğini muazzam bir manzara eşliğinde piknik

Konaklama ve akşam yemeği Agora Pansiyon

2.Gün:

Karahayıt – Kerdemlik neolitik kaya resmi – Yediler Manastırı – Latmos limanı 

   Kahvaltı sonrasında kısa bir araç transferi ile yürüyüşümüzün başlayacağı Karahayıt köyüne ulaşıyoruz.

Bu gün Karahayıt köyünden Gölyaka Köyüne doğru yürüyeceğiz. Yürüyüşümüz Latmos (Beşparmak) Dağının ilginç kaya oluşumları arasında ve zeytin ağaçları altında başlıyor. Kimi zaman antik taş döşeme yollardan kimi zaman patikalardan yürüyüp Kerdemlik Neolitik kaya resmine ulaşıyoruz. M.Ö 5.bin ile 6 bin’in ilk yarısına tarihlendirilen kaya  resimleri iyi korunmuş olmaları dolayısı ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri. Kısa bir yürüyüş ile bu sefer Bizans dönemine ait Yediler Manastırını ulaşıyoruz.  Beşparmak dağlarının gizemli coğrafyası üzerinde saklanmış olan manastırdan muhteşem göl manzarası görülebilir. Manastır yakınlarında bulunan freskleri  gördükten sonra Latmos’un heybetli kaya oluşumları arasından bol manzaralı bir patikadan antik Latmos limanına ulaşıyoruz. Bizi bekleyen aracımız ile pansiyona transfer

   Yürüyüş: 5 saat / 12 km 

*Öğle yemeğini muazzam bir manzara eşliğinde piknik

Konaklama ve akşam yemeği Agora Pansiyonda. 

3.Gün:

Sakarkaya – At Nalı – Balıktaş Neolitik Kaya Resimleri – Karahayıt Köyü

   Kahvaltı sonrasında kısa bir araç transferi ile yürüyüşümüzün başlayacağı Sakarkaya köyüne transfer. Köy merkezinde başlayan yürüyüşümüz köy evleri arasından dar sokaklardan Latmos dağına doğru ilerliyor. Karia yolunun en güzel etaplarından biri olan bu parkurda antik taş döşeme yollarda, fıstık çamları altında yürüyerek at nalı mevkine ulaşıyoruz. Latmos dağının heybetli kayalarını ve Bafa gölünün eşsiz manzarasın keyifini çıkardıktan sonra taş döşeme yollardan Balıktaş mağarasına doğru yürüyüşümüz devam ediyor. İ.Ö. 6. bin ve 5. binin ilk çeyreğine tarihlendirilen neolitik  kaya resimlerini gördükten sonra yürüyüşümüz Karahayıt köyünde sona eriyor. Bizi bekleyen aracımız ile Kapıkırı köyüne transfer.    

Yürüyüş: 5 saat / 10 km 

*Öğle yemeğini muazzam bir manzara eşliğinde piknik

Konaklama ve akşam yemeği Agora Pansiyonda. 

4.Gün:

Kapıkırı köyü – İkiz asalar – Menet adası – Karga asarı adası – Kapıkırı köyü

Sabah kahvaltı sonrasında pansiyonumuz bahçesinden başlayan yürüyüşümüz göl kıyısı boyunca devem ediyor. İkiz adalarda bilinen en eski düğün seremonisi olan neolitik kaya resmini ziyaret ettikten sonra bizi bekleyen balıkçı sandalı ile göldeki adalardan Menet adasını, karga asarı adasını ziyaret edip turumuzu Kapıkırı köyünde sonlandırıyoruz. Saat 17:00 – 17:30 arası vedalaşma. 

Öğle yemeğimiz İkiz adalarda piknik 

Yürüyüş: 3 saat (2 saat yürüyüş 1 saat tekne) / 6 km

*Yürüyüş turumuza başlamadan önce odalarımızı boşaltıyoruz. 

Tur Tarihleri:

10 – 13 Nisan 204  

** Hava limanı transferi  ve size uygun olan tarihler için lütfen iletişime geçin**

Fiyat 2 kişilik odada kişi başı:  13.440₺

3 kişilik oda da kişi başı 11.490₺

Tek kişilik oda farkı 2.500 ₺

​​

* Kesin rezervasyon için tur ücretinin %20’si ön ödeme olarak talep edilmekte, kalan ödeme ise tur başlangıç tarihinden 1 hafta önce kalan bakiye Banka havalesi / Eft / K.K ödemesi olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

*Turumuz min. 8 mak. 15 katılımcıya açıktır. Size uygun tarihler için lütfen ofisimizle iletişime geçi.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   3 gece Agora Pansiyon’da Y/P konaklama 
 •   Tüm ara transferler
 •   Rehberlik hizmeti
 •   Bafa gölünde tekne turu
 •   KDV
 •   Yürüyüşlerde alınan piknikler
 •   Tüm sıcak içecekler
 •   Ören yeri giriş ücretleri

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!**​

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye’nin her yerinden Agora Pansiyona ulaşım.

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz’un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/lat68sturizmcom/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212