bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-

Latmos Coğrafyası Keşif Turu 

Bafa Gölü`nün kıyısında bulunan Beşparmak dağları Türkiye`nin en güzel manzaralarına ve en zengin arkeolojisine sahip bölgelerinden biridir.

Antik çağda bu bölge Karia`nın İonya sınırındaki kuzeybatı ucunu oluşturmaktaydı. Bölgenin tarihi M.Ö. 6. ve 5. binyılın ilk yarısında tarihlendirilen geç neolitik dönem kaya resimlerine kadar dayanmaktadır. 

 Latmos (Beşparmak ), Anadolu 'nun kutsal dağlarından biriydi. Dağın her yönden görülebilen doruğu, günümüzün Tekerlekdağ 'ı çok eski bir taş, yağmur ve dolayısıyla bereket kültü yeriydi. Burada Anadolu Hava Tanrısı ile yerel bir dağ tanrısı tapınım görüyordu. Bu tanrıların yerini daha sonraları Greklerin Hava Tanrısı Zeus ile Ay Tanrıçası Selene 'nin sevgilisi Endymion almıştır.

       Latmos Orta Çağ 'da da kutsal bir dağdı ve manastır yaşamının merkeziydi. M. S. 7. Yüzyılda Sinai ve Arabia Felix 'ten sürülen keşişler buraya sığındılar. Buraya yapılan basit münzevi evleri zamanla manastırlara dönüştü. Şimdiye dek 13 manastırın varlığı bilinmektedir.

 

Tur Programı

1.Gün

    Kapıkırı Köyü - Karahayıt köyü - Kerdemlik Kaya Resmi - Yediler Manastırı - Gölyaka Köyü

   Cumartesi sabah saat 10:00'da  Kapıkırı köyünde konaklama yapacağımız Agora pansiyon'da buluşuyoruz. Bizim için hazırlanan kahvaltı sonrasında Karahayıt köyüne kısa bir araç transferi. Bu gün Karahayıt köyünden Gölyaka Köyüe doğru yürüyeceğiz.Yürüyüşümüz Latmos (Beşparmak) Dağının ilginç kaya oluşumları arasında ve zeytin ağaçları altında başlıyor. Kimi zaman antik taş döşeme yollardan kimi zaman patikalardan yürüyüp Kerdenlik Neolitik kaya resmine ulaşıyoruz. M.Ö 5.bin ile 6 bin'in ilk yarısına tarihlendirilen kaya  resimleri iyi korunmuş olmaları dolayısı ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri. Kısa bir yürüyüş ile bu sefer Bizans dönemine ait Yediler Manastırını keşfediyoruz. Beşparmak dağlarının gizemli coğrafyası üzerinde saklanmış olan manastırdan muhteşem göl manzarası görülebilir. Manastır yakınlarında bulunan freskleri  gördükten sonra Gölyaka köyüne doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz.(İsteğe bağlı olarak Gölyaka köyünden araç transferi yerine yürüyerek Kapıkırı Köyüne devam edebiliriz.) 

    Yürüyüş: 3.5 saat

    Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

2.Gün 

    Herakleia Antik Kenti - İkiz Adalar - Menet adası - Kahveasar Adası 

    Pazar sabah Kahvaltı sonrası pansiyonumuzun bahçesinde başlayan yürüyüşümüz, Kapıkırı köyü ile iç içe bir konumdaki Herakleia antik kenti kalıntıları arasında başlayıp göl kıyısına doğru devam ediyor. Bafa gölünün muhteşem manzaraları ve Latmos'un ilginç kaya oluşumları eşliğinde çoğunluğu göl kıyısında ilerleyen bir yürüyüş ile İkiz adalara ulaşıyoruz. İkiz adalar Bizans dönemine ait 1 manastır ve küçük bir kiliseye ev sahipliği yapan 1 yarım ada ve bir küçük ada dan oluşmakta. Yarıma da üzerinde yer lan Manastırı gezdikten sonra, kumsalda piknik yapıyoruz.  Dileyen katılımcılara mevsim koşullarına bağlı gölde yüzme fırsatı bulabilir. Piknik ve dinlenme molası sonrasında, göldeki çoğu kuşun konaklama yaptığı Menet adasına doğru balıkçı sandallarıyla devam ediyoruz. Menet adasına ulaştığımızda teknemizin motorunu stop edip, adanın etrafını kürekle dolaşıyoruz (adadaki kuşları rahatsız etmemek adına adaya çıkmıyoruz) sonrasında Kapıkırı köyüne doğru dönüşe geçiyoruz. Yolumuz üzerinde yer alan Kahveasar adasında kısa bir mola veriyoruz. B mola sırasıdna dileyen katılımcılar ile adayı eşfe çıkıyoruz. Adanın Batı ucundaki büyük kaya oluşumundan muhteşem bir manzara var kaçırmamanızı öneririz. Turumuz Kapıkırı köyünde sona eriyor. Saat 16:300'da vedalaşma 

Tur Tarihleri:

15/02/2020 - 31/05/2020 tarihleri arası her hafta sonu

18/10/2020 - 15/11/2020 tarihleri arası her hafta sonu

**Minimum 2 katılımcı olması yeterli - Hava limanı transferi için lütfen iletişime geçin**

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 850 TL                       

Tek kişilik oda farkı 100 TL

​​

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   1 gece Agora Pansiyonda Y/P konaklama (oda-kahvaltı-akşam yemeği)

 •   Tüm ara transferler

 •   Rehberlik hizmeti

 •   Yürüyüşlerde alınan piknikler

 •   Tüm sıcak içecekler

 •   Ören yeri giriş ücretleri

 •   Bafa Gölün'de tekne turu

 •   Zorunlu TÜRSAB seyahat sigortası

*** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!***

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye'nin her yerinden ulaşım

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!

bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-yürüyüş-trekking-turkey-seyahat-alternatiif-tatil-doğa-yürüy
bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-yürüyüş-trekking-turkey-seyahat-alternatiif-tatil-doğa-yürüy
bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-yürüyüş-trekking-turkey-seyahat-alternatiif-tatil-doğa-yürüy