orkide-yabani-orkide-botanik-turu-seyaha

Karia Orkideleri ve Bitkileri

Doğayı tanımaya hazır mısınız?

Şehrin kalabalık sokaklarından ve griliğinden sıkıldıysanız sizi rengarenk çiçeklerin süslediği doğaya davet ediyoruz. Bafa gölü ekosisteminde yetişen doğal orkideleri ve endemik bitkileri, bitki bilimci Yar.Doc. Cenk Durmuşkahya eşliğinde keşfetmeye gidiyoruz. 

Tur Programı

1.Gün

    Milas&Bodrum Havalimanı - Pınarcık Köyü -  Kapıkırı Köyü

Milas&Bodrum havalimanında rehberimiz ve kaptanımızla  buluşuyoruz. Bafa gölünün kuzey yakasına Pınarcık köyüne transfer. Antik dönemde Milet antikkenti ve Apollon tapınağının mermer ocaklarının bulunduğu bölgede asırlık zeytin ağaçları altında bitki bilimci Yar.Doc. Cenk Durmuşkahya eşliğinde Bafa gölü ekosisteminde yetişen bitkileri ve orkideleri keşfetmeye çıkıyoruz. Düz patikalar yerine arazi içerisinde gelişi güzel yürüyoruz. Öğle yemeği için güzel bir tepede Bafa gölü ve Latmos (Beşparmak) dağının manzarası eşliğinde piknik yapıyoruz. Peynir, Zeytin, Domates, Salatalık, Helva

Yemek sonrasında Cenk hoca eşliğinde antik mermer ocakları arasına gizlenmiş orkideleri ve endemik bitki türlerini aramaya incelemeye devam ediyoruz. 

Günü pınarcık köyü içerisinde köy kahvesinde sonlandırıyoruz. Bizi bekleyen aracımız ile konaklama yapacağımız Kapıkırı köyüne transfer. Odalarımızı yerleştikten sonra halen enerjisi kalan katılımcılarla gün batımını izlemek için Athena tapınağına çıkıyoruz. Tapınaktan Bafa gölünün ve Latmos (Beşparmak) dağının panaromik manzarası ve kırmızı şarap eşliğinde gün batımını izliyoruz. 

Akşam yemeği için pansiyonumuz Agoraya dönüyoruz. 

Bizi akşam yemeği menüsünde; 2 çeşit aperatif, anne tarifi çorba , 3 çeşit mevsim sebzesi, salata, enginarlı dana güveç, tatlı. 

Yemek sonrası şömine başında endemik bitkiler ve orkidelerin büyük düşmanı yabani orkideler den elde edilen salepçilik üzerine sohbet. Gecenin sonunda halen enerjisi kalanlarla Endymion sunağına kısa bir yürüyüş, çoban Endymion ve ay tanrıçası Selenenin mitolojik hikayesine dinleyip gökyüzündeki yıldızların keyfini çıkartacağız.

Konaklama ve akşam yemeği Agora pansiyon'da

 

 

2.GünHerakleia antik kenti - Latmos antik kenti - Kapıkırı Köyü Milas&Bodrum hava limanı

 

Kahvaltı sonrasında Rehberimiz ve uzman uzman danışmanımız eşliğinde göl kıyısından antik Latmos kentine doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde, karşılaştığımız bitki türleri hakkında uzmanımızdan bilgiler alarak devam ediyoruz. Latmos antik kenti kalıntıları ve antik Latmos (Beşparmak) dağının muhteşem kaya oluşumları eşliğinde Bafa gölü manzaralarının da bol bol keyfini çıkartıyoruz. Antik latmos kenti içerisinde yer alan Bizans dönemine ait Pantokrator freskini de gördükten sonra konaklama yaptığımız agora pansiyona dönüş yapıyoruz. Öğle yemeği molası ve sonrasında bitki bilim uzmanı Yar. Doc. Dr Cenk Durmuşkahya bize şifacı bitkiler ve doğru bilinen yanlışlar konusunda bir sunum yapıyor. 

Saat 16:00'da Milas&Bodrum Hava limanı için yola çıkıyoruz. 

 

Tur Tarihleri:

18/04/2020 - 19/04/2020

Geliş;

Anadolujet İst. - Milas& Bodrum 08:45

Dönüş; 

Anadolujet  Milas&Bodrum - İst.  18:05

**ÖNEMLİ NOT: İsteyen katılımcılar kendi imkanlarıyla gurupla Pınarcık köyünde buluşabilir. Transfer ücreti farkı için lütfen bizimle iletişme geçin.

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 1.400 TL

Tek kişilik oda farkı 150 TL

KONAKLAMA
Agora pansiyon
Tek kişilik oda sayısı çok az olduğundan lütfen ofisimiz ile görüşünüz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 1 Gece Agora pansiyonda Y/P konaklama

 • Bitki bilim uzmanı eğitmen

 • Tüm öğle yemekleri 

 • Rehberlik hizmeti

 • Profesyonel bitki bilimci danışman

 • Tüm Sıcak İçecekler 

 • Zorunlu TURSAB seyahat sigortası**

 • Tur boyunca su ve tüm sıcak içecekler. 

 • Hava limanı transferleri

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!
 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye'nin her yerinden  Milas&Bodrum hava limanına ulaşım 

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!