ekoturizm-seyahat-tatil-bal-hasadı-alter

Balın ve Arıcılığın 10bin Yıllık Yolculuğu

Arılar milyarlarca yıldır, geniş düzlüklerin bitki örtüsüyle kaplanmaya başlandığı üçüncü jeolojik çağdan beri görülmektedir. İnsanlar  göçebe topluluklar halinde, mevsim koşullarına göre bir yerden başka bir yere göçerek doğal olarak yetişen sebze ve meyve meyveleri buluyorlar ve onlarla karınlarını doyuruyorlardı. Ağaç kovuklarını,taş oluklarına,duvar boşluklarına yuvalanan oğulları öldürerek ballarından yararlanıyorlardı. Düzlüklerin bitki örtüsüyle kaplanmaya başlandığı üçüncü jeolojik çağdan beri görülmektedir. İnsanlar  göçebe topluluklar halinde, mevsim koşullarına göre bir yerden başka bir yere göçerek doğal olarak yetişen sebze ve meyve meyveleri buluyorlar ve onlarla karınlarını doyuruyorlardı. Ağaç kovuklarını, taş oluklarına, duvar boşluklarına yuvalanan oğulları öldürerek ballarından yararlanıyorlardı.

Arıcılık, balın arıların kışlık gıdası olduğunun anlaşılmasından sonra, kovukların içerisinde yuvalanan arıları öldürmeden balın bir miktarının alınıp bir miktarının da arılara bırakılmasıyla başlamıştır. İnsanlar zamanla bal ve bal mumunun önemini anlamışlar dağlarda, kırlarda buldukları bal kütüklerini yaşadıkları yerlerin yakınlarına taşımışlar. Daha sonra arılara uygun yaşam alanı sunmaya başladılar. Sepetlerden, tahtadan ağaç kütüklerden, çömlekten kovanlar yaptılar ve arıları bunların içerisine koyup bal aldılar. Fakat milyonlarca yıldır arıların kendi aralarındaki, düzen hiç değişmedi ve insan tarafından değiştirilemedi.  Arıların kovanlardan kaçıp ilk yuvalarına kaya kovuklarına kaçmaları bu yüzdendir

 

 

 

 

Tur Programı

1.Gün

    Milas&Bodrum havalimanı - Kapıkırı Köyü

    Milas bodrum havalimanın da bizi bekleyen rehberimiz ve kaptanımızla buluştuktan sonra konaklamayı ve atölye çalışmalarını gerçekleştireceğimiz Bafa Gölü Agora pansiyona transfer.

Pansiyonda odalara yerleştikten sonra akşam yemeği ve yemek sonrası arıcılık hakkında kısa bir sohbet.

  

    Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

2.Gün 

    Bal hasadı atölyesi - Bal sağımı atölyesi - Bal mumu yapım atölyesi

    Sabah erken saate kahvaltımızı yaptıktan sonra arı kovanlarımızın olduğu zeytin bahçesine doğru genelde göl kıyısından kısa bir yürüyüş. Bu gün bize ilk atölye çalışmamız için konaklama yaptığımız Kapıkırı köyünden 76 yaşındaki Mithat amca eşlik ediyor. 6 nesildir Kapıkırı köyünde yaşayan Mithat amca yaklaşık 50 yıldır arıcılık ile uğraşıyor. Geçmişte göçer arıcılık yapan Mithat amca son 10 yıldır arılarını Bafa gölü ekosisteminde bakıyor. Temmuz ayında Hayıt (Vitex agnus-castus)  bitkisinden Eylül ayında da Çam ağacından doğal, lezzetli ve sağlıklı bal üretiyor. Arı kovanlarına yaklaştığımızda arıcı tutumlarımızı giyip kolları sıvama zamanı geliyor. Mithat amca bize arıcılık hakkında bilgiler verip kovanlardan arıların aylarca ürettiği bal peteklerini nasıl çıkaracağımızı ve nasıl bal hasadı edeceğimizi anlatıyor. Arıcı körüğü ile kuru tezek yakıp, körük yardımıyla kovanların kapaklarını açıp arıların kendileri tarafından üretilmiş petekleri kovanlardan çıkartıyoruz. Çıkarttığımız Petekleri konaklama yaptığımız Agora Pansiyon’a götürüyoruz. Pansiyonumuz bahçesinde kovanlardan çıkarttığımız peteklerin üzerindeki sırları (ince zar tabaka) spatula benzeri bir tarak ile temizliyoruz. (peteklerden bal hasat etmenden önce enerji toplamak için ön tadım yapıyoruz.) Bal hasadı için petekleri temizledikten sonra elle çalışan bal sağım makinesine alıyoruz. Kol gücüyle çalışan makinede sağımını yaptığımız peteklerden çıkan balı başka bir işleme tabi tutmak için almadan önce öğle yemeği molası. Yemek molası sonrası balımızı süzme işlemi yaptıktan sonra en saf haliyle doğal bal elde ediyoruz.  Peteklerdeki bal alındıktan sonra kalan posayla Bal mumu yapımı atölyesine geçiyoruz.

Günün sonunda Bafa gölü manzarası eşliğinde gün batımını izleyip, akşam yemeği.

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

   

 

3.Gün 

    Bafa gölü tekne turu - Bal tatımı atölyesi - Milas&Bodrum havalimanı

    Bir gün önceki yoğun tempo sonrasında geç kahvaltı. Kahvaltı sonrasında Bafa gölüne balıkçı sandallarıyla açılıyoruz. Gölde 5 ada bulunmakta ve tüm adaların üzerinde Bizans dönemine ait manastırlar ve kiliseler bulunmakta. Biz bu gün 4 adayı ziyaret edeceğiz. Tekne turumuzda yüzme molası. Mola sonrası Kapıkırı köyüne dönüş ve pansiyonumuzda dinlenme molası. Öğle yemeği ve ardından bir gün önce ürettiğimiz balı cam kavanozlara aldıktan sonra Mithat amca bize bal tadımı nasıl yapılır, gerçek bal nasıl anlaşılır gibi tecrübe isteyen bilgileri paylaşıyor. 

Atölyelerde ürettiğimiz süzme bal ve petek baldan sizler için hazırlanan hediye paketlerini ve sertifika töreni sonrasında Milas&Bodrum hava limanına transfer.

Tur Tarihleri:

10-12 Temmuz 2020

Geliş;

Anadolu Jet İst. - Milas& Bodrum 20:30

Dönüş;

Anadolu Jet Milas&Bodrum - İst.  18:500

11-13 Eylül 2020

Geliş;

Anadolu Jet İst. - Milas& Bodrum 20:30

Dönüş;

Anadolu Jet  Milas&Bodrum - İst.  18:05

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 1.695TL                       

Tek kişilik oda farkı 200 TL

​​

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   2 gece Agora Pansiyonda Y/P konaklama (oda-kahvaltı-akşam yemeği)

 •   Tüm ara transferler

 •   Rehberlik hizmeti

 •   Yürüyüşlerde alınan piknikler

 •   Tüm sıcak içecekler

 •   Tüm atölye çalışmaları

 •   Ören yeri giriş ücretleri

 •   1 kg doğal süzme bal 

 •   500gr petek bal 

 •   Bal mumu

 •   250gr polen

 •   Bafa Gölün'de tekne turu

 •   Zorunlu TÜRSAB seyahat sigortası

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye'nin her yerinden ulaşım

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!