bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-

Bafa'da Doğa Tarih ve Yürüyüş

Mitolojik hikayelere ev sahipliği yapmış olan Latmos (Beşparmak) dağının eteklerinde antik çağda körfez olan Bafa Gölünde bölgenin en güzel yürüyüş parkurunda yürüyüp Neolitik kaya resimleri, Bizans manastırları ve fresklerini keşfedip mevsim itibariyle doğanın tüm renklerini göreceğimiz bir program sizi bekliyor. 

Türkiye'nin batısında yer alan Bafa Gölü Büyük Menderes havzasında yer alıyor. Antik dönemde Karia Bölgesi'nin kuzeybatı köşesini oluşturan Latmos Dağları, bugün sahip olduğu şekli nedeniyle Beşparmak Dağları olarak isimlendiriliyor. Günümüzde Beşparmak Dağları'nın kuzey kısmı Aydın, güney kısmı ise Muğla'nın sınırları içerisinde kalıyor. Bir zamanlar deniz kıyısı olan bu dağın eteklerinde yer alan Bafa Gölü'nün de bir kısmı Muğla, diğer kısmı diğer yarısı ise Aydın sınırları içerisinde kalıyor.

     Büyük Menderes Nehri Afyon'un Dinar ilçesi yakınında, deniz seviyesinden bin metre yükseklikteki dağlardan doğuyor. Önce kuzeybatı, sonra da güney ve güney batı doğrultusunda tam 560 km. yol kat eden Büyük Menderes Nehri Söke'nin sınırlarından Ege Denizi'ne dökülüyor. Mitoloji de yer alan ırmak tanrısı Meandros'un adını taşıyan bu nehir, yıllarca taşıdığı alüvyonlarla bir zamanlar Latmos Körfezi olarak bilinen koyu dolduruyor. Alana dolan alüvyonlar sonucunda oluşan Menderes deltası arkasında kalan Latmos Denizi de Bafa Gölü olarak bugün yaşamına devam ediyor. Alanı yaklaşık yedi bin hektar olan gölün en derin yeri 25 metre. Ancak son yıllarda görülen kuraklık nedeniyle gölün derinliğinin azaldığı bildiriliyor. Bafa'nın boyu yaklaşık olarak 15 km. eni ise 5 km.'dir.

 

 

 


Tur Programı

 

 

 

1.Gün

    Labranda – Kargıcak Yürüyüşü

     Bodrum hava limanında Rehberimizle buluştuktan sonra kısa bir transfer ile Labranda antik kentine ulaşıyoruz. Tarih deki ismi Labraunda olan Labranda antik kenti M.Ö 5 y.y dayanan tarihi ve kâhin yılanbalıkları ile Karia uygarlığının önemli kentlerinden biri. Labranda antik kentini keşfettikten sonra Labranda antik kenti ve Mylasa  antik kenti (Milas)  arasında yer alan 8mt genişliğindeki taş döşeme kutsal yoldan Kargıcak Köyüne iniyoruz. (Maalesef kutsal yoldan geriye çok fazla bir şey kalmamış) Yürüyüşümüz Kargıcak köyünde sona eriyor. Araç ile Konaklama yapacağımız Kapıkırı Köyüne bir transferimiz var. Yürüyüşümüzün bitiş saatine bağlı olarak yol üzerinde yer alan Euromos antik kentine uğraya biliriz.

Yürüyüş: 3 saat

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde (Bafa Gölü) Agora  Pansiyonda. 

 

2.Gün 

    Karahayıt - Gölyaka Yürüyüşü

    Kahvaltı sonrası  Karahayıt köyüne ulaştıktan sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Büyük kaya bloklarının arasından geçen yürüyüşümüz sırasında kayaların altında saklı kaya resimlerini göreceğiz. M.Ö 7-8 binlere tarihlendirilen Kaya  resimlere iyi korunmuş olmaları dolayısı ileTürkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri. Kısa bir yürüyüş ile bu sefer Bizans dönemine ait Yediler Manastırını keşfediyoruz. Beşparmak dağlarının gizemli coğrafyası üzerinde saklanmış olan manastırdan muhteşem göl manzarası görülebilir. Manastır yakınlarında bulunan freskleri  gördükten sonra Gölyaka ve ardından Kapıkırı köyüne doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz.(İsteğe bağlı olarak Gölyaka Köyünden araçla Kapıkırına transfer yapılabilinir.) 

Yürüyüş: 4.5 saat

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda. 

3.Gün 

    Kiliselik - İkiz adalar - Bafa Gölünde Tekne Turu

    Sabah Kahvaltı sonrası Pansiyonun bahçesinden yürüyüşe başlıyoruz. Bafa Gölü kıyısında başlayan yürüyüşümüz göl manzarası ve ilginç kaya oluşumları eşliğinde zeytin bahçeleri arasında bizi Gök kaya freskine götürüyor. İkonoklazm dönemine ait freski ziyaret ettikten sonra İkiz adalara doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Yol üzerinde Bizans dönemine ait Kiliselik Manastırını keşfediyoruz. Sonrasında İkiz adalara inip gölde tekne turu yapıyoruz. Gölde yüze bilirsiniz. 

Yürüyüş: 5 saat 

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda. 

4.Gün

   Bağarcık – Herakleia (Kapıkırı) Yürüyüşü

    Sabah erken bir kahvaltı sonrasında araç ile yaklaşık 1 saatlik bir transfer sonrası Beşparmak Dağının arka tarafına geçiyoruz ve Bağarcık Köyüne ulaşıyoruz. Denizden 650mt yükseklikteki bu köy taş evleri ve çam fıstığı üreticiliği ile ünlü. Yürüyüşümüz köy meydanından başlayıp belki de Karia yolunun en keyifli etaplarından biri olan Karia uygarlığına ait taş döşeme yolda devam ediyor ve 950mt yüksekliğe çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Stylos Manastırını ve manastır içinde bulunan freski ziyaret ediyoruz (Freskin çıkışı biraz zorlu dileyen katılımcılar manastır içerisinde çam ağaçları altında doğanın ve tarihin tadını çıkartabilir.)  Manastır sonrası antik döşeme yolu kullanarak Kapıkırı Köyüne doğru yürüyoruz.

 

   Yürüyüş: 6 – 7 saat

   Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde Agora  Pansiyonda. 

5.Gün 

    Herakleia - Latmos Yürüyüşü

    Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Pansiyonumuzun bahçesinden başlayan yürüyüşümüz Kapıkırı Köyünün sokaklarında antik Herakleia kenti kalıntıları arasında ilerleyerek, antik Latmos kentine doğru zeytin ağaçları altından Bafa gölü manzarası eşliğinde ilerliyor.  Latmos’ta bulunan Kıristos freski ve Pantakrator freskini ziyaret edip antik kenti keşfettikten sonra Latmos (Beşparmka) dağının şlginç kaya oluşumları eşliğinde Pansiyonumuza dönüş. Kısa bir mola ve ardından öğle yemeği. Yemek sonrasında uçuş saatine bağlı olarak havalananına transfer.

 

Yürüyüş:4   saat

Tur Tarihleri:

23 - 26 Nisan 2020

Geliş;

Pegasus  İst. - İzmir  07:15

Dönüş; 

Anadolu jet  Milas&Bodrum - İst. 20:25

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 2.760 TL

Tek kişilik oda farkı 300 TL

​​

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

·           4 gece Agora Pansiyonda Y/P konaklama (oda-kahvaltı-akşam yemeği)

·           Tüm ara transferler

·           Rehberlik hizmeti

·           Yürüyüşlerde alınan piknikler

·           Tüm sıcak içecekler

·           Ören yeri giriş ücretleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

·         Tüm şahsi harcamalar

·         Türkiye'nin her yerinden ulaşım

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!**

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!

bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-yürüyüş-trekking-turkey-seyahat-alternatiif-tatil-doğa-yürüy
bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-yürüyüş-trekking-turkey-seyahat-alternatiif-tatil-doğa-yürüy
bafada-doğa-tarih-ve-yürüyüş-karia-yolu-yürüyüş-trekking-turkey-seyahat-alternatiif-tatil-doğa-yürüy