zeytin-hasadı-turu-bafa-gölü-alternatif-

Bafa'da Zeytin Hasadı

Bafa Gölünün kuzey yakasında Kapıkırı köyü ile iç içe antik Herakleia kentinde. Herkül’e adanmış topraklarda 2500 yıllık serüvene katılmaya hazır mısınız?

   Asırlık organik sertifikalı ( TR-OT-014-084.2016) zeytin ağaçlarımızdan zeytin toplayıp, kendi sızma zeytinyağımızı yapıyoruz

Atina’ya adını veren, bütün kutsal kitaplarda yer alan, kimine göre hayat ağacı, kimine göre ölümsüz ağaç zeytin ağacını ne kadar tanıyorsunuz? Efsanelere göre yeryüzünün ilk ağacı zeytin insanlığı kurtaran ağaçlardan birisidir. Yiyecek olarak, yakacak olarak, ilaç olarak ve bundan başka sayısız şekilde kullanılır zeytin. Ama günümüzde birçoğumuz bu bilgileri kullanmıyoruz. Eğer zeytinin bu unutulan özelliklerini yeniden öğrenmek ve organik zeytinyağı hayatımıza katılmak isterseniz sizleri Bafa Gölü’nün kıyısında ikin bin yıllık Endymion kutsal alanının yanı başındaki zeytinliğimize davet ediyoruz.

 

 

Tur Programı

1.Gün

     Milas&Bodrum Hava limanı - Kapıkırı Köyü Transfer

    Cuma akşam çalışmaları ve konaklamayı yapacağımız Agora Pansiyon’da katılımcılarla buluşuyoruz. Bizim için özel olarak hazırlanmış zeytinyağlı yemeklerimizi yedikten sonrası şömine başında bölgedeki zeytincilik ve sürdürülebilir tarım üzerine sohbet ediyoruz.

    Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

2.Gün 

    Zeytin Hasadı Atölyesi - Taş değirmende Zeytinyağı Yapımı Atölyesi

   Cumartesi sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüşle ilk atölye çalışmamız için hasadını yapacağımız zeytin bahçesine gidip yaşları 30 ile 500 arasında değişen zeytin ağaçlarından zeytinlerimizi hasat ediyoruz. Bahçemiz 120 dönüm içinde yaklaşık 3000 ağaçtan oluşmaktadır.
 Öğle yemeğimizi Bafa Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğindeki zeytin bahçesinde yapıyoruz. Odun ateşinde demlenen çayımızı da içtikten sonra topladığımız zeytinleri eşekler ile köye taşıyoruz.
İkinci atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde topladığımız zeytinlerden antik taş değirmende en saf haliyle zeytinyağı elde ediyoruz. Elde ettiğimiz natürel sızma zeytin yağını şişeleyerek katılımcılara hediye ediyoruz.
 Akşam yemeği sonrası şömine başı sohbetleri devam ediyor.

 

 

   Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda. 

 

3.Gün 

   Kahvaltılık Zeytin Yapımı Atölyesi - Zeytinyağı Tadım Atölyesi 

  Pazar sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıp günün üçüncü atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde saf zeytinyağı sabunu yapıyoruz. Öğle yemeği sonrası çevre köylerde bulunan yağ haneleri gezip geleneksel taş baskı sıkımı izliyoruz.
Sonrasında pansiyona dönüş ve son atölye çalışması için topladığımız zeytinlerin bir kısmı ile çekişte, dilmelik yani kahvaltılık zeytini işliyoruz.
Tüm atölye çalışmaları sonrasında elde ettiğimiz zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, çekişte, dilmelik kahvaltılık zeytinleri ve Organik Agora Gurme soğuk sıkım zeytinyağımızdan da katılımcılarımıza hediye ediyoruz.

*Arkadaş veya aile gurupları için size uygun tarihler için bizimle iletişime geçebilirsiniz!*

Tur Tarihleri:

30 Ekim-01 Kasım 2020

06-08 Kasım 2020

13-15 Kasım 2020

20-22 Kasım 2020

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 1.500 TL                       

Tek kişilik oda farkı 200 TL

KONAKLAMA
Agora pansiyon
Tek kişilik oda sayısı çok az olduğundan lütfen ofisimiz ile görüşünüz.
 

***Not:İsteyen katılımcılar Cumartesi sabah tura katılım yapabilirler. Bunun için en erken uçuş ile gelip diğer katılımcılarımıza dâhil olmaları gerekmektedir. Hava limanı transferi ve 1 gecelik konaklama fiyatı için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

​​

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 2 Gece Agora Pansiyonda Y/P Konaklama

 • 1 Kgr Çekişte Zeytin

 • 1 Kgr  Dilme Zeytin

 • 1 Lt Zeytinyağı( Ekim dönemi yağmur görmemiş yeşil zeytinden ham hasat) 

 • 1 Kalıp Zeytinyağı Sabunu

 •  Rehberlik Hizmeti

 • Tüm Sıcak İçecekler 

 • Seyahat Sağlık Sigortası 

 • Hava Limanı Transferi

​* Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye'nin her yerinden Mİlas & Bodrum hava limanına  ulaşım 

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!