Latmos’da Bizans Manastırları ve Şapelleri

 Bafa Gölü`nün kuzey yakasında yer alan antik Latmos (Beşparmak) dağı, M.Ö 6. ve 5. binyılın ilk yarısından bu yana insanlığa ev sahipliği yapmakta. M.S 7.yy da Sinai ve Arabia Felix ‘ten Latmos’a sığınan Hıristiyan keşişlerin, Manastırlarına ve şapellerine keşfe çıkıyoruz.  

Tur Programı

1.Gün

    Kapıkırı Köyü – Herakleia Antik Kenti –  Christos ve Pantokrator freskleri – Latmos Antik Kenti –  Bafa Gölü

 Sabah saat 10:00’da  Kapıkırı köyünde konaklama yapacağımız Agora pansiyon da buluşuyoruz. Bizim için hazırlanan kahvaltı sonrasında Kapıkırı köyü ile iç içe konumdaki Herakleia antik kenti içerisinde başlayan yürüyüşümüz bizi antik Latmos (Beşparmak) dağının eteklerine doğru götürüyor. Yol boyunca bize Latmos’un ilginç kaya oluşumları ve Bafa gölünün muhteşem manzaraları bize eşlik ediyor. Asırlık zeytin ağaçları ve benzersiz kaya oluşumları arasına gizlenmiş antik Latmos kentine ulaşıyoruz. Karia uygarlığının önemli kentlerinden olan Latmos’u ve kentin içerisine gizlenmiş Bizans dönemine ait Christos ve Pantokrator fresklerini ziyaret ettikten sonra, göl kıyısına doğru yürüşümüz devam ediyor. Göl kıyısında bizi bekleyen balıkçı sandallarıyla gölde bulunan 5 adadan 3’ünü ziyaret için kıyıdan ayrılıyoruz. Gölde ki tüm adalarda Bizans dönemine ait manastır ve kiliseler yer almakta. Dileyen katılımcılar, İkiz adalarda verdiğimiz molada yüzebilir. Güneşi tekneyle Kapıkırı köyüne dönerken teknede batırıyoruz. 

    Yürüyüş: 4 saat / 6 km

    Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

2.Gün 

    Karahayıt Köyü – Kerdemlik Kaya resmi – Yediler Manastırı – Kapıkırı Köyü

    Sabah Kahvaltı sonrası Karahayıt köyüne kısa bir araç transferi. Bu gün Karahayıt köyünden Gölyaka Köyüe doğru yürüyeceğiz.Yürüyüşümüz Latmos (Beşparmak) Dağının ilginç kaya oluşumları arasında ve zeytin ağaçları altında başlıyor. Kimi zaman antik taş döşeme yollardan kimi zaman patikalardan yürüyüp Kerdemlik Neolitik kaya resmine ulaşıyoruz. M.Ö 5.bin ile 6 bin’in ilk yarısına tarihlendirilen kaya  resimleri iyi korunmuş olmaları dolayısı ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri. Kısa bir yürüyüş ile bu sefer Bizans dönemine ait Yediler Manastırını ulaşıyoruz.  Beşparmak dağlarının gizemli coğrafyası üzerinde saklanmış olan manastırdan muhteşem göl manzarası görülebilir. Manastır yakınlarında bulunan freskleri  gördükten sonra Lamtos dağının ve Bafa gölünün muhteşem manzaraları eşliğinde antik Latmos limanına ulaşıyoruz. Burada bizi bekleyen aracımız ile Pansiyona transfer. 

   Yürüyüş: 5 saat / 12 km

Tur Tarihleri:

20 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında size uygun tarihler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

**Minimum 2 katılımcı olması yeterli – Hava limanı transferi  ve size uygun olan tarihler için lütfen iletişime geçin**

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 2.940 ₺                   

Tek kişilik oda farkı 200 ₺

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   1 gece Agora Pansiyonda Y/P konaklama (oda-kahvaltı-akşam yemeği)
 •   Tüm ara transferler
 •   Rehberlik hizmeti
 •   Yürüyüşlerde alınan piknikler
 •   Bafa Gölünde tekne turu 
 •   Tüm sıcak içecekler
 •   Ören yeri giriş ücretleri
 •   Zorunlu TÜRSAB seyahat sigortası

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!**

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar
 • Türkiye’nin her yerinden ulaşım

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz’un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton: Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/lat68sturizmcom/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221