Latmos’da Bizans Manastırları ve Şapelleri
20 – 23 Nisan 2024

Antik Latmos (Beşparmak) dağı, 8bin yıldır İnsanlığa ev sahipliği yapıyor. Kutsal Latmos dağında Bizans manastırlarını ve fresklerini keşfe çıkıyoruz. 

Tur Programı

1.Gün

    Kapıkırı Köyü – Herakleia Antik Kenti –  Christos ve Pantokrator freskleri – Latmos Antik Kenti

 Sabah saat 10:00 da  Kapıkırı köyünde konaklama yapacağımız Agora pansiyon da buluşuyoruz. Bizim için hazırlanan kahvaltı sonrasında Kapıkırı köyü ile iç içe konumdaki Herakleia antik kenti içerisinde başlayan yürüyüşümüz bizi antik Latmos (Beşparmak) dağının eteklerine doğru götürüyor. Yol boyunca bize Latmos’un ilginç kaya oluşumları ve Bafa gölünün muhteşem manzaraları bize eşlik ediyor. Asırlık zeytin ağaçları ve benzersiz kaya oluşumları arasına gizlenmiş antik Latmos kentine ulaşıyoruz. Karia uygarlığının önemli kentlerinden olan Latmosu ve kentin içerisine gizlenmiş Bizans dönemine ait Christos ve Pantokrator fresklerini ziyaret ettikten sonra, Herakleia antik kentine  yürüyüşümüz devam ediyor. Göl kalesi, Endymion kutsal alanı, Agora ve Athena tapınağı sonrasında turumuz Agora Pansiyonda sona eriyor. Enerjisi kalan katılımcılar ile gün batımına gidiyoruz. Şarap eşliğinde günbatımını keyfini çıkartıyoruz. 

    Yürüyüş: 4 saat / 6 km

    Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

2.Gün 

    Karahayıt Köyü – Kerdemlik  Neolitik Kaya Resmi – Yediler Manastırı – Kapıkırı Köyü

    Sabah Kahvaltı sonrası Karahayıt köyüne kısa bir araç transferi. Bu gün Latmos’un en güzel parkurunda yürüyeceğiz. Karahayıt köy meydanından başlayan yürüyüşümüz asırlık zeytin ağaçları altında başlayıp keyifli bir vadi kenarından Kerdemlik neolitik kaya mağarasına ulaşıyoruz. Latmos’un heybetli kaya oluşumları arasına gizlenmiş 186 farklı mağara resminden biri olan Kerdemilk neolitik mağarasına ziyaret ettikten sonra Bafa gölü manzarası eşliğinde filtre kahve molası veriyoruz. Mola sonrasında bölgenin en önemli manastırlarından biri olan Yediler manastırına doğru bol manzaralı bir parkurdan ilerliyoruz. Manastırı ve avlusundaki İsa freskini ziyaret etikten sonra öğle pikniğimiz için kısa bir yürüyüş. Piknik molası sonrasında yürüyüşümüz antik Latmos limanına doğru devam ediyor. Burada bizi bekleyen aracımız ile buluşup konaklama yapacağımız Agora Pansiyon’a transfer. Akşam yemeğine kadar dinlenme.

   Yürüyüş: 5 saat / 11 km

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

3.Gün 

    Bağarcık Köyü – Zeus Karios Tapınağı – Stylos Manastırı – Kral Yolu – Kapıkırı Köyü

Sabah erken saate kahvaltımızı yaptıktan sonra bizi bekleyen aracımız ile Bağarcık köyüne 1 saatlik araç transferi. Bağarcık köy merkezinde başlayan yürüyüşümüz Türkiyenin en güzel parkurlarından birinde olan Bağarcık – Kapıkırı parkurunda, öncelikle Zeus Karios tapınağına ulaşıyoruz. Sonrasında  Latmosun heybetli kayaları ve devasa fıstık çamları altında antik taş döşeme patikalarda ilerleyerek Stylos Manastırına devem ediyoruz. Eleialı (Genç) Aziz Paulus tarafından kurulmuş olan manastır deniz seviyesinden 1000mt yükseklikte kızıl çam ağaçları arasında gizlenmiş durumda. Manastırı ve manastır içerisinde yer alan freski ziyaret etttikten sonra, çoğunluğu taş döşeme antik yollar üzerinde olan muhteşem bir parkuru kullanarak, Kapıkırı köyüne yürüyüşümüz devam ediyor.

Yürüyüş: 7 saat /  18 km 

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda.

Akşam yemekte bize yöresel ozanımız Mehmet dayı sazıyla sözüyle eşlik edecek. 

4.Gün 

   Gök kaya şapeli – Kiliselik Manastırı – İkiz adalar – Menet adası Kargı asarı adası.

Kahvaltı sonrasında konaklama yaptığımız Agora Pansiyon’un bahçesinde başlayan yürüyüşümüz Bafa gölü kıyısından ilerliyor. Kapıkırı köyünün tarım arazileri arasından Latmos’un heybetli kaya oluşumlarına doğru ilerleyen bir patikadan Gök kaya freskine ulaşıyoruz. İkonoklasik döneme tarihlendirilen şapeli ziyaret ettikten sonra Bafa gölünün muhteşem manzaraları eşliğinde Kiliselik Manastırına ulaşıyoruz. 13.yy’ tarihlendirilen ”Tu Myrsinonos” (Kiliselik) Manastırına ulaşıyoruz. Etimolojik olarak, Yunanca Myrsine (Türkçe Mersin) kelimesi anlamından türetilerek Mersin ağacı manastırı adı verilmiş. Manastır sonrası bol manzaralı bir alanda piknik. Piknik sonrası yine bol manzaralı bir parkurdan İkiz adalara ulaşıyoruz. Dileyen katılımcılar göle girebilir veya ikiz adalar içerisindeki manastırı keşfe çıkabilir. Sonrasında İkiz adalarda bizi bekleyen balıkçı sandallarıyla göle açılıyoruz. Gölde yer alan Menet adası ve Kargı asarı adalarını ziyaret edip Kapıkırı köyüne dönüyoruz. Saat 16:00 – 17:00 arası vedalaşma. 

Parkur 7km /  4 saat (Tekne turu dahil)

Tur Tarihleri:

20 – 23 Nisan 2024

*Size uygun Tarihler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. *Özel turlarda kişi sayısına bağlı olarak fiyat değişikliği göstermektedir.  

**Minimum 6 katılımcı olması yeterli – Hava limanı transferi  ve size uygun olan tarihler için lütfen iletişime geçin**

Fiyat 2 kişilik odada kişi başı: 14,330 ₺ 

3 Kişilik oda da kişi başı 12,960                  

Tek kişilik oda farkı 2,500 ₺

*Havalimanı transferi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

* Kesin rezervasyon için tur ücretinin %20’si ön ödeme olarak talep edilmekte, kalan ödeme ise tur başlangıç tarihinden 1 hafta önce kalan bakiye Banka havalesi / Eft / K.K ödemesi olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

*Turumuz min. 6 mak. 15 katılımcıya açıktır. Size uygun tarihler için lütfen ofisimizle iletişime geçi.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   3 gece Agora Pansiyonda Y/P konaklama (oda-kahvaltı-akşam yemeği)
 •   Tüm ara transferler
 •   Rehberlik hizmeti
 •   Yürüyüşlerde alınan piknikler
 •   Bafa Gölünde tekne turu 
 •   Tüm sıcak içecekler
 •   Ören yeri giriş ücretleri
 •   Zorunlu TÜRSAB seyahat sigortası
 •   KDV

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!**

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar
 • Türkiye’nin her yerinden Agora Pansiyona ulaşım

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz’un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton: Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/lat68sturizmcom/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212