Latmos’da Arkeotrek

3 gece 4 günlük  Latmos’da Arkeotrek turumuzda, bilindik tatil beldelerinin hemen arka bahçesinde, Karia yolunda, daha az insanın bildiği ve yürüdüğü muhteşem manzaralar eşliğinde Latmos’un gizemli tarihine yolculuğa çıkıyoruz. 

Tur Programı

1. Gün :

Herakleia antik kenti – Şehir surları – Kral yolu 

  Sabah saat 10:00’da konaklama yapacağımız Agora Pansiyon’da buluşuyoruz. Kahve ve tanışma faslı sonrasında saat 10:30’da pansiyonumuzun bahçesinden yürüyüşümüz başlıyor. Herakleia antik kenti kalıntıları arasında başlayan yürüyüşümüz, şehrin akropolüne doğru devam ediyor. Akropolden Herakleia antik kentinin ve Kapıkırı köyünün muhteşem manzarasının keyfini çıkarttıktan sonra, Herakleia şehir surlarına doğru keyifli bir tırmanış bizi bekliyor. Surları boyunca muhteşem manzaralar bize eşlik ediyor.Şehir surların en yüksek kulesi olan Endymion kulesine ulaşıyoruz. Şehir surların en güzel manzarasına sahip olan Endymion kulesinden dönüşe geçiyoruz. Latmos’un ilginç kaya oluşumları arasından antik kral yoluna ulaşıyoruz. Karia döneminin önemi ticaret yollarından olan kral yolunun kısa bir bölümünü kullanarak yürüyüşümüzün son bulacağı göl kıyısına ulaşıyoruz. Burada bizi ekleyen şaraplarımız eşliğinde günü batırdıktan sonra konaklama yapacağımız Agora Pansiyona kısa bir transfer.

Yürüyüş: 3 saat / 8 km

*Öğle yemeğini muazzam bir manzara eşliğinde piknik

Konaklama ve akşam yemeği Agora Pansiyon

2.Gün :

Sakarkaya köyü – Balıktaş neoletik kaya resmi – Karahayıt köyü

   Kahvaltı sonrasında, kısa bir araç transferi ile yürüyüşe başlayacağımız Sakarkaya köyüne ulaşıyoruz.  Köy merkezinde başlayan yürüyüşümüz fıstık çamları altında ilerleyerek at nalı mevkiine ulaşıyoruz. Latmos dağının ve Bafa gölünün muhteşem manzaraları eşliğinde Balık taş neolitik kaya resmine  doğru yürüyüşümüz devem ediyor. Balık taş sonrası yürüyüşümüz Karahayıt köyünde sone eriyor.

Halen enerjisi olan katılımcılar ile Athena tapınağında gün batımına gidiyoruz. Gün batımında şaraplar bizim ikramımız. 

Yürüyüş: 4 saat / 10 km

*Öğle yemeğini muazzam bir manzara eşliğinde piknik

Konaklama ve akşam yemeği Agora Pansiyonda. 

3.Gün:

Karahayıt – Kerdemlik neolitik kaya resmi – Yediler Manastırı – Gölyaka köyü. 

   Kahvaltı sonrasında kısa bir araç transferi ile yürüyüşümüzün başlayacağı Karahayıt köyüne ulaşıyoruz.

Bu gün Karahayıt köyünden Gölyaka Köyüne doğru yürüyeceğiz. Yürüyüşümüz Latmos (Beşparmak) Dağının ilginç kaya oluşumları arasında ve zeytin ağaçları altında başlıyor. Kimi zaman antik taş döşeme yollardan kimi zaman patikalardan yürüyüp Kerdemlik Neolitik kaya resmine ulaşıyoruz. M.Ö 5.bin ile 6 bin’in ilk yarısına tarihlendirilen kaya  resimleri iyi korunmuş olmaları dolayısı ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri. Kısa bir yürüyüş ile bu sefer Bizans dönemine ait Yediler Manastırını ulaşıyoruz.  Beşparmak dağlarının gizemli coğrafyası üzerinde saklanmış olan manastırdan muhteşem göl manzarası görülebilir. Manastır yakınlarında bulunan freskleri  gördükten sonra Latmos’un heybetli kaya oluşumları arasından bol manzaralı bir patikadan antik Latmos limanına iniyoruz. Burada bizi bekleyen aracımızla Agora Pansiyona kısa bir transfer. Enerjisi olan katılımcılarla pansiyona yürüyebiliriz.

   Yürüyüş: 5 saat / 12 km 

*Öğle yemeğini muazzam bir manzara eşliğinde piknik

Konaklama ve akşam yemeği Agora Pansiyonda. 

4.Gün:

Kapıkırı köyü – İkiz asalar – Menet adası – Karga asarı adası – Kapıkırı köyü

Sabah kahvaltı sonrasında pansiyonumuz bahçesinden başlayan yürüyüşümüz göl kıyısı boyunca devem ediyor. İkiz adalarda bilinen en eski düğün seremonisi olan neolitik kaya resmini ziyaret ettikten sonra bizi bekleyen balıkçı sandalı ile göldeki adalardan Menet adasını, karga asarı adasını ziyaret edip turumuzu Kapıkırı köyünde sonlandırıyoruz.

Öğle yemeğimiz İkiz adalarda piknik 

Yürüyüş: 3 saat (2 saat yürüyüş 1 saat tekne) / 6 km

Tur Tarihleri:

20 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında size uygun tarihler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

**Minimum 2 katılımcı olması yeterli – Hava limanı transferi  ve size uygun olan tarihler için lütfen iletişime geçin**

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı:  5.580 ₺

Tek kişilik oda farkı 400 ₺

​​

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   3 gece Agora Pansiyon’da Y/P konaklama 

 •   Tüm ara transferler

 •   Rehberlik hizmeti

 • Bafa gölünde tekne turu
 •   Yürüyüşlerde alınan piknikler

 •   Tüm sıcak içecekler

 •   Ören yeri giriş ücretleri

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!**​

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar

 • Türkiye’nin her yerinden Agora Pansiyona ulaşım.

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz’un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!

 • Latmos Travel


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/lat68sturizmcom/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212