Doğa Tarih ve Yürüyüş

Bilindik tatil beldelerinin hemen arka bahçesinde, gizemli tarihi ve muhteşem doğası ile Latmos dağı sizi çağırıyor. Karia yolunun en güzel etaplarından olan iç Karia’da, Bafa gölünün kıyısında Neolitik kaya resimlerini, Karia kentlerini, Hitit hiyerogliflerini ve Bizans manastırlarını keşfedeceğimiz bir yolculuk.

Tur Programı

1.Gün

    Kapıkırı Köyü – Sakarkaya Köyü – Suratkaya (Hitit Hiyeroglifi) – Kapıkırı Köyü 

  ​Sabah saat 10:00’da Kapıkırı köyünde konaklama yapacağımız Agora Pansiyonda buluşuyoruz. Tanışma ve kısa bir bilgilendirme sonrasında bizi bekleyen aracımız ile Sakarkaya köyüne kısa bir transfer. Yürüyüşümüz Anadolu geçidi olarak bilinen Yörük mezarlığından başlıyor. Fıstık ve kızıl çam ağaçları altında başlayan yürüyüşümüz Latmos’un heybetli kayaları arasında bizi Suratkaya’ya ulaştırıyor. 12 metreye 4 metrelik bir kaya bloğu üzerine çizilmiş olan Luvi hiyeroglifi ile yazılı olan Hiyeroglif bizi karşılıyor. Suratkayanın muhteşem manzarasının da keyfini çıkardıktan sonra dönüş yolculuğumuz başlıyor. Yürüyüşümüzün bittiği yerde bulunan Yörük mezarları da görülmeye değer. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Halen enerjisi olan katılımcılarla gün batımı izlemeye gidiyoruz. 

Yürüyüş: 4 saat

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde (Bafa Gölü) Agora  Pansiyonda. 

2.Gün 

    Karahayıt – Gölyaka Yürüyüşü

    Kahvaltı sonrası  Karahayıt köyüne ulaştıktan sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Büyük kaya bloklarının arasından geçen yürüyüşümüz sırasında kayaların altında saklı kaya resimlerini göreceğiz. M.Ö 6. ve 5. binyılın ilk yarısına tarihlendirilen Kaya  resimlere iyi korunmuş olmaları dolayısı ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından biri. Kısa bir yürüyüş ile bu sefer Bizans dönemine ait Yediler Manastırını keşfediyoruz. Beşparmak dağlarının gizemli coğrafyası üzerinde saklanmış olan manastırdan muhteşem göl manzarası görülebilir. Manastır yakınlarında bulunan freskleri  gördükten sonra Gölyaka ve ardından Kapıkırı köyüne doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz.(İsteğe bağlı olarak Gölyaka Köyünden araçla Kapıkırına transfer yapılabilinir.) 

Yürüyüş: 4.5 saat

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda. 

3.Gün 

    Kiliselik – İkiz adalar – Bafa Gölünde Tekne Turu

    Sabah Kahvaltı sonrası Pansiyonun bahçesinden yürüyüşe başlıyoruz. Bafa Gölü kıyısında başlayan yürüyüşümüz göl manzarası ve ilginç kaya oluşumları eşliğinde zeytin bahçeleri arasında bizi Gök kaya freskine götürüyor. İkonoklazm dönemine ait freski ziyaret ettikten sonra İkiz adalara doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Yol üzerinde Bizans dönemine ait Kiliselik Manastırını keşfediyoruz. Sonrasında İkiz adalara inip gölde tekne turu yapıyoruz. Gölde yüze bilirsiniz. 

Yürüyüş: 5 saat 

Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde  Agora  Pansiyonda. 

4.Gün

   Bağarcık – Herakleia (Kapıkırı) Yürüyüşü

    Sabah erken bir kahvaltı sonrasında araç ile yaklaşık 1 saatlik bir transfer sonrası Beşparmak Dağının arka tarafına geçiyoruz ve Bağarcık Köyüne ulaşıyoruz. Denizden 650mt yükseklikteki bu köy taş evleri ve çam fıstığı üreticiliği ile ünlü. Yürüyüşümüz köy meydanından başlayıp belki de Karia yolunun en keyifli etaplarından biri olan Karia uygarlığına ait taş döşeme yolda devam ediyor ve 950mt yüksekliğe çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Stylos Manastırını ve manastır içinde bulunan freski ziyaret ediyoruz (Freskin çıkışı biraz zorlu dileyen katılımcılar manastır içerisinde çam ağaçları altında doğanın ve tarihin tadını çıkartabilir.)  Manastır sonrası antik döşeme yolu kullanarak Kapıkırı Köyüne doğru yürüyoruz.

   Yürüyüş: 6 – 7 saat

   Akşam konaklama ve akşam yemeği Kapıkırı Köyünde Agora  Pansiyonda. 

5.Gün 

    Herakleia – Latmos Yürüyüşü

    Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Pansiyonumuzun bahçesinden başlayan yürüyüşümüz Kapıkırı Köyünün sokaklarında antik Herakleia kenti kalıntıları arasında ilerleyerek, antik Latmos kentine doğru zeytin ağaçları altından Bafa gölü manzarası eşliğinde ilerliyor.  Latmos’ta bulunan Kıristos freski ve Pantakrator freskini ziyaret edip antik kenti keşfettikten sonra Latmos (Beşparmka) dağının şlginç kaya oluşumları eşliğinde Pansiyonumuza dönüş. Kısa bir mola ve ardından öğle yemeği. Yemek sonrasında uçuş saatine bağlı olarak havalananına transfer.

Yürüyüş:4   saat

Tur Tarihleri:

20 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında size uygun tarihler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Fiyat 2 kişilik odada Kişi başı: 7.600 ₺

Tek kişilik oda farkı 500 TL

*Turumuz min. 2 mak. 8 katılımcıya açıktır. Size uygun tarihler için lütfen ofisimizle iletişime geçi.*

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 •   4 gece Agora Pansiyonda Y/P konaklama (oda-kahvaltı-akşam yemeği)
 • Tüm ara transferler
 • Rehberlik hizmeti
 • Yürüyüşlerde alınan piknikler
 • Tüm sıcak içecekler
 • Ören yeri giriş ücretleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm şahsi harcamalar
 • Türkiye’nin her yerinden ulaşım

** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!**

Aklınızda Bulunsun!

 • Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir.

 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. 

 • Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.  

 • Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

 • Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

 • Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

 • Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

 • Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

 • Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz’un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

 • Baton: Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 

 • İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. 

 • Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/lat68sturizmcom/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221